Tytuł: Czas opowiedziany
Autor: Ałbena Grabowska
Seria: Alicja w krainie czasów (tom drugi)
Wydawnictwo: Zwierciadło
Liczba Stron: 300
Data Premiery: 28. 09. 2016
Nastoletnia Alicja Księgopolska przebywa w Wiedniu, gdzie dochodzi do siebie po wydarzeniach, które miały miejsce w Kodowie. W klinice trafia pod opiekę znanego wówczas już psychoanalityka Zygmunta Freuda, który dzięki swoim niekonwencjonalnym metodom leczenia pomaga Alicji uporać się z chaosem panującym w jej wnętrzu. Dzięki namowom medyka dziewczynie udaje się skończyć medycynę, a w późniejszym czasie także podjąć pracę w wymarzonym zawodzie.
Czas mija, a spokojna dotąd Europa zamienia się w jedno pole bitwy. Czy Alicja odnajdzie się w wojennej rzeczywistości? Kto w tych trudnych czasach okaże się prawdziwym przyjacielem, a kto wrogiem? Czy dziejowa zawierucha to odpowiedni moment by przeżyć miłość życia?
Czas opowiedziany to drugi tom trylogii Alicja w krainie czasów. Po lekturze wcześniejszego tomu moje oczekiwania co do kontynuacji były ogromne. Trudno się dziwić po tym jak zachwycił mnie Czas zaklęty. Jak było tym razem? Miałam oczywiście swoje przypuszczenia w jaki sposób autorka dalej poprowadzi fabułę oraz bohaterów. Żadne z moich przewidywań się jednak nie sprawdziło. Przez co w pierwszej chwili poczułam rozczarowanie. Teraz natomiast cisną mi się na usta słowa na szczęście, ponieważ to oznacza, że pani Ałbenie kolejny raz mnie zaskoczyć a przecież głównie o to chodzi w literaturze, żeby zaskakiwała. To bardzo dobrze świadczy o pisarzu jeśli nie decyduj się na powielanie utartych już schematów. Szukając zamiast tego ciągle nowych ciekawych dla czytelnika rozwiązań.
Czas opowiedziany można śmiało nazwać powieścią drogi. W bardzo dopracowany sposób autorka ukazuje jak długą i niełatwą drogę musiała przejść Alicja, aby z niepewnej siebie, znającej smak odrzucenia przez najbliższych, stać się świadomą siebie, dojrzałą emocjonalnie kobietą. Ogromną zaletą tejże powieści jest fakt, że pani Ałbena potrafi w bardzo wprawny sposób przemycić wiedzę z zakresu medycyny, ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego biorąc pod uwagę, że jest ona z wykształcenia lekarzem.
Przyznaję, że podczas czytania miałam takie momenty, kiedy to wydawało mi się, że akcja jest za bardzo rozwleczona, a książka najzwyczajniej w świecie nudna. Teraz jednak kiedy myślę o tym z perspektyw czasu widzę, że to było najlepsze z możliwych rozwiązań. Bo jak inaczej opisać nieludzką wojnę, która trwała wiele miesięcy, każdy z nich był natomiast bliźniaczo podobny do poprzedniego. W takich realiach przyszło Alicji zmagać się z trudami życia codziennego. Walka o pożywienie a co za tym idzie o przetrwanie niejednokrotnie zmusza bohaterów do podejmowania decyzji, od których będzie zależało, któremu z przyjaciół uda się ocalić swoje życie, a z kim będziemy musieli się na zawsze pożegnać.
Podsumowując Czas opowiedziany to epicka opowieść o dorastaniu do człowieczeństwa, także o różnych jego barwach. Okrucieństwo wojny nie jest czymś na co którykolwiek z narodów ma prawo mieć monopol. Cała Europa zastała naznaczona rozpaczą wdów, strachem dzieci. Między innym o tym jest ta książka. Drugi tom serii Alicja w krainie czasów nie jest ani lepszy ani gorszy. Jest po prostu inny, dzięki temu wyjątkowy.
Polecam!
Właśnie koleje nieprzewidywalnego i kapryśnego losu, ich niezwykła różnorodność, wzajemne zazębianie się, najbardziej mnie przyciągnęły. :)
OdpowiedzUsuńMnie również właśnie to najbardziej pociąga i intryguje w literaturze. :)
UsuńTrochę się przestraszyłam jak napisałaś że książka wydawała Ci się nuda przez chwilę, bo Twój początkowy opis zainteresował mnie. Ale fajnie że z biegiem czasu doszłaś do tego, że ten sposób pisania miał sens :)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie miał, powiem więcej taki sposób pisania to walor tej powieści
Usuń